Blog

Zakup naczynia żaroodpornego. Co wybrać?

Zakup naczynia żaroodpornego

Potrawy zapiekane w piekarniku są często o wiele zdrowsze od tych przyrządzanych na patelni pełnej tłuszczu. Miłośnicy soczystego, lecz kruchego kurczaka, czy makaronowych zapiekanek, nie wyobrażają sobie kuchni bez piekarnika i wysokiej jakości naczynia żaroodpornego, w którym mogliby przygotowywać swoje ulubione potrawy. Czym należy kierować się przy zakupie naczynia żaroodpornego?

Szklane czy ceramiczne?

Najchętniej kupowane naczynia żaroodporne wyprodukowane są ze szkła lub ceramiki. Są stosunkowo ciężkie, jednak dzięki temu cierpliwe znoszą nawet bardzo wysokie temperatury. Zwolennicy naczyń ceramicznych uważają, że wyglądają one pięknie i niebanalnie, w związku z czym przygotowaną potrawę można postawić w nich na stole, bez potrzeby przekładania dania na tacę lub duży talerz.  Rzadko też przywiera do nich jedzenie. Z kolei zwolennicy naczyń szklanych twierdzą, że dzięki przezroczystym ścianom naczynia w każdej chwili mogą zobaczyć, jak potrawa sprawuje się w piekarniku, a przez to przygotować ją idealnie. Szkło jest chemicznie obojętne, co ma ogromne znaczenie przy przyrządzaniu potraw dla alergików. Kupując naczynie żaroodporne, zarówno ceramiczne, jak i szklane, warto zwrócić uwagę czy w zestawie jest do niego pokrywka. To właśnie dzięki niej podczas pieczenia z dania nie ucieka para, a jedzenie nie jest przesuszone.

Duże czy małe?

Kupując naczynie żaroodporne do swojego domu, warto zastanowić się, co będziemy w nim przygotowywać. Jeśli planujemy mieć kurczaki czy indyki, lepiej wybrać dość spore naczynie, w którym danie zmieści się wraz z sosem czy dodatkami. Z kolei, jeśli stawiamy na zapiekanki makaronowe czy warzywne dla dwóch osób, lepiej zdecydować się na mniejsze naczynie, do którego zmieszczą się 2-4 spore porcje. Niektórzy decydują się na zakup małych, poręcznych kokilek, w których stosunkowo łatwo przygotować również deser,  czy odgrzewać pojedyncze porcje zapiekanek. Kokilki mogą też służyć jako zwykłe miseczki do surówek lub podania niewielkich porcji owoców. Wyglądają bardzo uroczo, świetnie prezentują się na stole.