Blog

Wady i zalety patelni teflonowych

Patelnie teflonowe

Patelnie teflonowe są obecnie najchętniej kupowanym rodzajem patelni. Nic w tym dziwnego. Sprawiają, że smażenie jest o wiele bardziej precyzyjne, zdrowsze, a samą patelnię łatwo jest utrzymać w czystości. Co warto wiedzieć o patelniach teflonowych, zanim zdecydujemy się na zakup?

Jak to jest z tym zdrowiem?

Jakiś czas temu o patelniach teflonowych zrobiło się naprawdę głośno. Naukowcy wskazywali, że do ich produkcji wykorzystuje się kwas perfluorooktanowy (PFOA). Ma on szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Późniejsze badania udowodniły jednak, że nie uwalnia się on podczas użytkowania patelni. Najważniejsi gracze na rynku stwierdzili jednak, że udoskonalą produkcję i nie będą używać tego składnika przy tworzeniu teflonu. Patelnie produkowane po 2015 roku nie powinny więc go zawierać. Zasadę tę jednak przyjęły znane marki produkujące garnki i akcesoria kuchenne. Jeśli chodzi tanie produkty niewiadomego pochodzenia, nie zawsze spełniają one obowiązujące normy bezpieczeństwa. Dlatego dla własnego zdrowia lepiej kupić do domu patelnię dobrej marki, która posiada odpowiednie certyfikaty.

Dlaczego patelnia teflonowa?

Patelnie teflonowe podbiły serca kucharzy z wielu względów. Przede wszystkim są uniwersalne, da się na nich przygotować w zasadzie każdą potrawę. Patelnia teflonowa jest odporna na wysokie temperatury, a nawet wysokiej jakości patelnia teflonowa jest tańsza niż równie praktyczna patelnia ceramiczna. Jej główną zaletą jest gładka, nieprzywierająca powierzchnia, która sprawia, że nawet niewprawiona w kuchni osoba może sama łatwo przygotować naleśniki lub omlet. Teflonowa powłoka umożliwia także smażenie bez tłuszczu. W czasach, gdy jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu diety na zdrowie człowieka, jest to bardzo istotna cecha. Patelnie teflonowe są podatne na zarysowania. Do smażenia powinno się używać akcesoriów drewnianych lub z tworzywa. Aby wydłużyć żywotność powłoki teflonowej, nie powinno się myć patelni w zmywarce ani jej długo szorować.