Blog

Jak użytkować porcelanę – przydatne porady

talerz z porcelany

Porcelana to wyjątkowa zastawa na specjalne okazje, dlatego powinniśmy ją specjalnie traktować i o nią dbać. W naszym poradniku znajdą Państwo krótką instrukcję użytkowania porcelany.

Jak przechowywać

Talerze porcelanowe przeważnie przechowywane są w stosach. Pamiętajmy, żeby nie przesuwać talerzy, tylko podnosić je jedne po drugim – dzięki temu unikniemy zarysowań na talerzach.

Jak myć porcelanę

Przed pierwszym użyciem porcelany zaleca się umycie jej delikatnym środkiem czyszczącym. Pamiętajmy, żeby obchodzić się z nią w trakcie mycia delikatnie i nie dopuszczać do ocierania się talerzy, ponieważ może to spowodować ich zarysowanie albo wyszczerbienie. Do mycia nie powinniśmy używać ostrych myjek i szorstkich ściereczek, ponieważ mogą one uszkodzić dekoracje zawierające złoto lub platynę.

Mycie porcelany w zmywarkach

Nie zaleca się mycia w zmywarkach naczyń dekorowanych złotem lub platyną. W trakcie wkładania naczyń do zmywarki zwracamy uwagę na ich rozmieszczenie. Poszczególne naczynia nie powinny się ze sobą stykać – dzięki temu unikniemy zadrapań i wyszczerbień.

W zmywarce stosujemy tylko takie środki myjące, które są zalecane przez producenta zmywarek.

Podgrzewanie potraw w naczyniach porcelanowych

Większość naczyń porcelanowych możemy podgrzewać do temperatury 100 °C. Nie można jednak dopuścić do bezpośredniego kontaktu z ciepłem z palnika i nie należy doprowadzać do szybkiej zmiany temperatury. Zalecane jest, aby podgrzewać porcelanę stopniowo.

Wykorzystanie porcelany w kuchenkach mikrofalowych

Porcelana często zawiera dekoracje ze złota lub platyny – takie naczynia nie mogą być podgrzewane w kuchenkach mikrofalowych. Do mikrofalówek można natomiast stosować porcelanę niedekorowaną lub dekorowaną wszkliwnie.

Przechowywanie w lodówkach i zamrażarkach

Jeżeli chcemy odmrozić żywność, nie możemy wstawić porcelany bezpośrednio po wyjęciu z zamrażarki do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej. Nagła zmiana temperatury prowadzi bowiem do szoku termicznego, który znacznie osłabia wytrzymałość naczyń i może narażać je na uszkodzenia.

Instrukcję użytkowania porcelany sporządziliśmy na podstawie wytycznych Polskiej Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież. Jej założenia warto jednak stosować nie tylko do porcelany Ćmielów lub porcelany Chodzież, ale również do innych naczyń porcelanowych.

.