Blog

Sztućce bez niklu. Ratunek dla alergików

Sztućce bez niklu

Niewiele osób wie o tym, że alergia na nikiel jest jedną z najpopularniejszych alergii w Europie. Jak się ona objawia? Przy kontakcie z niklem osoba uczulona dostaje dokuczliwej wysypki, zapalenia skóry, a często też zapalenia śluzówki nosa i spojówek. Nikiel, dzięki swojej wysokiej antykorozyjności często używany jest w produkcji przedmiotów codziennego użycia, w tym sztućców. Alergia może  wtedy też objawiać się pieczeniem i pękaniem kącików ust oraz nieestetyczną wysypką na twarzy. Co alergicy powinni wiedzieć przed zakupem sztućców do swojego domu? Sprawdźmy!

Oznakowanie sztućców

Jak łatwo można się domyślić, im mniejsza zawartość niklu w danym produkcie, tym lepiej dla alergika. Sztućce dostępne na rynku są zazwyczaj oznakowane symbolami 18/10, 18/8 czy 18/0. Liczby te oznaczają procentową zawartość chromu i niklu w stopie stali. Sztućce 18/10 zawierają 10% niklu, są więc bardzo odporne na korozję i trwałe. Śmiało można je myć w zmywarkach, nawet na intensywnych programach. Osoby uczulone na nikiel powinny wybierać jednak sztućce bez niego, czyli te z opisem 18/0. Sztućce bez niklu nie zawierają żadnych jego domieszek i stosunkowo łatwo je dostać w dobrych sklepach z wyposażeniem kuchni. Ograniczenie kontaktu z alergenem to najlepszy sposób na walkę z przykrymi objawami uczulenia.

Jak dbać o sztućce bez niklu?

Brak niklu w sztućcach nie oznacza, że tracą one woje antykorozyjne właściwości. O nich przesądza zawartość chromu w stopie. Stalą nierdzewną nazywa się taką stal, której chrom stanowi co najmniej 10,5%. Po co więc dodaje się nikiel? Jest on dodatkowym zabezpieczeniem, dzięki któremu sztućce można myć dowolnie, nawet w zmywarce. Sztućce bez niklu wymagają nieco więcej uwagi. Aby posłużyły swojemu właścicielowi przez długi czas, powinien on myć je ręcznie i w miarę możliwości delikatnie. Po umyciu powinny być one osuszane miękką ściereczką. Sztućców bez niklu nie powinno się zostawiać wilgotnych i czekać, aż same wyschną.