Blog

Szkło dla alergików: jak wybierać akcesoria szklane do domu?

szkło dla alergika

Alergia na szkło dla wielu osób może brzmieć co najmniej dziwnie, tak naprawdę jednak jest to dość poważny problem. Reakcje alergiczne mogą ujawniać się w przypadku kontaktu z różnymi substancjami, które zostaną potraktowane przez organizm jako zagrożenie dla zdrowia. Wówczas układ immunologiczny zaczyna produkcję przeciwciał, co z kolei objawia się szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z bardzo uciążliwych alergii jest uczulenie na nikiel. Schorzenie to jest bardzo problematyczne, gdyż metal ten występuje w wielu przedmiotach wykorzystywanych przez nas na co dzień. Również przedmioty szklane mogą zawierać w sobie domieszki metalowe, przyczyniające się do reakcji alergicznych.

Szkło dla alergików – co to właściwie jest?

Jak już zostało wspomniane, szkło dla alergików to takie, które nie zawiera w sobie żadnych metalowych domieszek. W praktyce jednak nie jest łatwo ocenić, które przedmioty szklane będą dla nas całkowicie bezpieczne. Wiele przedmiotów codziennego użytku, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, niestety zawierają w sobie metale. Osoby borykające się z problemem alergii powinny zabiegać o to, aby przede wszystkim szkło wykorzystywane w domu było ich pozbawione. Dlatego też warto wybierać specjalne szkło dla alergików, które zostało odpowiednio przebadane pod tym kątem.

Szkło bezpieczne dla alergików nie zawiera w sobie żadnych toksycznych substancji. Reakcje alergiczne najczęściej wykazują metale, w tym szczególnie nikiel. Dlatego też coraz więcej producentów posiada w swojej ofercie naczynia pozbawione tego metalu. Dotyczy to również przedmiotów szklanych.

Problematyczna alergia na nikiel

Alergia na nikiel to dość problematyczna dolegliwość. Gdy pojawiają się objawy, takie jak wysypka przypominająca egzemę, bardzo często początkowo nie wiemy, jaka jest przyczyna występujących zmian na skórze. Kto mógłby się spodziewać, że przyczyną są metalowe przedmioty codziennego użytku? Niklowana stal jest bardzo często wykorzystywana w naszych domach. Kiedy okazuje się, że mamy alergię na nikiel, trzeba znaleźć dla nich odpowiednią alternatywę. Z pomocą przychodzi szkło dla alergików, które nie wydziela toksycznych substancji. Powstają z niego nie tylko kubki i szklanki, ale również inne przedmioty, takie jak np. czajniki z grubego żaroodpornego szkła borokrzemowego, które nie powoduje reakcji alergicznych.