Blog

Porcelana z Ćmielowa ogólnoświatowym hitem

Porcelana z Ćmielowa

Fabryki porcelany w Ćmielowie są już legendarne. Jest to największa fabryka porcelany w całej Europie. Jej początki sięgają 1790 roku, przez wszystkie te lata cieszyła się niemałą sławą. Często gościła na monarszych stołach i stała się jednym z najpopularniejszych prezentów wybieranych przez elity z całego świata. Nie jest to niczym niezwykłym, biorąc pod uwagę jakość wykonania i dbałość o najmniejsze detale. Najważniejsze jest ręczne wykonanie i zdobienie, które nie ma sobie równych.


Ćmielów przeszedł ciężki okres w latach transformacji, kiedy trzeba było unowocześnić sposób zarządzania firmą. Dodatkowo dobiło fabrykę to, że Polacy zaczęli masowo kupować tańsze porcelanopodobne wyroby z Chin. To właśnie w tamtych czasach Ćmielów został połączony z Chodzieżą w jedną firmę i ten zabieg uratował ją przed tragicznym końcem.


Ćmielów kiedyś


Założona na przełomie XVIII i XIX wieku fabryka rozkręciła się na dobre dopiero w połowie XIX wieku, kiedy zaczęto dystrybuować jej produkty aż do Warszawy. Zaczęto tu produkować porcelanę, która jest do dziś kultowa. Stworzono np. legendarne koszyczki z cienkich wałeczków porcelany.


Czasy komunizmu to czasu prosperity Ćmielowa. Wyroby z tej fabryki cały czas były symbolem najwyższej jakości. Zaczęto również eksperymentować z nowoczesnym designem, chcąc tchnąć trochę świeżości w ćmielowskie projekty. Kłopoty zaczęły się podczas zmiany ustroju. Poradzono sobie z trudną sytuacją łącząc dwie niezależne fabryki.


Ćmielów dzisiaj


Rocznie Ćmielów i Chodzież wytwarzają około 420 ton porcelany. Z tego tylko połowa trafia na polski rynek, a reszta na największe rynki europejskie i globalne. Wyroby z Ćmielowa są znane i cenione nawet w krajach o długiej tradycji tworzenia porcelanowych wyrobów, takich jak Chiny czy Wielka Brytania. Kluczem do sukcesu jest dbałość o szczegóły i jakość produkcji oraz współpraca z najsłynniejszymi polskimi projektantami ceramicznymi.


Dzisiaj Ćmielów tworzy luksusowe serwisy i niepowtarzalne designerskie projekty, Chodzież natomiast produkuje trochę tańsze rzeczy, które bardzo chętnie są kupowane przez większość społeczeństwa.