Blog

Podpowiadamy, jak dobrać kieliszki do rodzaju wina

Kieliszki do wina białego

Wino cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Ten elegancki trunek sprawdza się doskonale we wszystkich sytuacjach, niezależnie od tego, czy mowa o randce, niezobowiązującym spotkaniu towarzyskim czy rodzinnej posiadówce. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że poszczególnym rodzajom wina, dedykowane są różne kieliszki. W jakim szkle podaje się wino czerwone, a w jakim białe? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury.

Do wyboru, do koloru

Półki sklepowe uginają się pod natłokiem różnego rodzaju kieliszków do wina. Niedoświadczonym konsumentom wydawać się może, że to, w jakim szkle podadzą trunek, nie wpłynie na jego walory smakowe. Nic bardziej mylnego. Zarówno kształt, jak i wielkość kielicha wpływa w znaczącym stopniu zarówno smak, jak i aromat spożywanego alkoholu.

Kieliszki do wina białego

Odpowiednio dobrane kieliszki do białego wina, powinny mieć długą nóżkę, być smukłe, a ich czasza powinna delikatnie rozchylać się ku górze. W przeciwieństwie do kieliszków dedykowanych winu czerwonemu, kieliszki do wina białego charakteryzują się mniejszym rozmiarem. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim to, że ten rodzaj alkoholu posiada delikatny smak, przez co nie wymaga dużego napowietrzenia. Warto również zaznaczyć, że mniejsza czasza pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury trunku.

Kieliszki do wina czerwonego

Wino czerwone powinno się podawać w większych i wyższych kieliszkach, niż ma to miejsce w przypadku wina białego. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim smak trunku, który charakteryzuje się dużą intensywnością. Dzięki wykorzystaniu dużej, pękatej czaszy, możliwe jest swobodne rozchodzenie się aromatów w obrębie naczynia, co w bezpośrednim stopniu przekłada się na intensyfikację aromatu, mocy i charakteru czerwonego wina.