Blog

Noże kuchenne – podstawowe rodzaje

rodzaje noży kuchennych

Każdy dobry kucharz przyzna, że jednym z najważniejszych akcesoriów kuchennych są noże. Nie mogą być byle jakie, pierwsze z brzegu. Powinny być ostre, wygodne, pewnie leżeć w dłoni, a przy tym być trwałe i niezawodne. Na nożach kuchennych nie powinno się oszczędzać, ponieważ jest to jedno z podstawowych narzędzi, bez którego nie obędziemy się w codziennym i odświętnym gotowaniu.


Jaki nóż co czego, czyli rodzaje noży kuchennych


Nóż uniwersalny – jest to długi nóż o stosunkowo wąskim ostrzu. Jego główną cechą jest poręczność, dlatego jest podstawowym wyposażeniem każdej kuchni. Nadaje się do obierania i krojenia warzyw i owoców oraz precyzyjnego krojenia wędlin czy mięsa.


Nóż szefa kuchni – ma szerokie i lekko profilowane ostrze, powinien być bardzo ostry. Jest stosunkowo ciężki, a to sprawia, że solidnie leży w dłoni i dzięki temu można wykonywać nim bardzo precyzyjne cięcia. Ułatwia szatkowanie, krojenie i siekanie przeróżnych produktów. Jest uniwersalny, sprawdzi się przy krojeniu mięsa czy serów, krojeniu warzyw i owoców, a także przy filetowaniu ryb. Taki nóż to świetne narzędzie dla osób, które dużo gotują.


Nóż do pieczywa – takie noże powinny mieć klingę zakończoną ząbkami, dzięki temu można nimi precyzyjnie kroić nawet świeżą, chrupiącą skórkę chleba, nie szarpiąc go i nie zgniatając delikatnego wnętrza. Musi być dobrze wyważony.


Nóż do warzyw – jest mały, krótki i lekki. Dzięki takiej budowie bardzo łatwo się z niego korzysta. Nadaje się do krojenia i wydrążania różnych warzyw i owoców.


Nóż do obierania – charakteryzuje się lekko wygiętym ostrzem, przypominającym nieco dziób ptaka. Można go używać do obierania twardych i miękkich warzyw oraz owoców. Stosując takie noże będziemy mieć pewność, że obierzemy każdą skórkę bardzo cienko i nie zmarnujemy wnętrza produktu.


Nóż do wędlin – pozwala na dokładne i wygodne porcjowanie różnych mięs i wędlin. Mogą mieć gładkie albo ząbkowane ostrze.


Nóż rzeźnicki – jego klinga jest podłużna w lekko trójkątnym kształcie, rozszerza się w stronę od ostrza. Zaletą takich noży jest precyzyjność i ostrość. Można nim sprawnie porcjować każde mięso.