Blog

Naczynia z porcelany: czy nadają się do zmywarki i mikrofalówki?

zmywanie naczyń

Uznaje się, że im starsza porcelana, tym większa jej wartość. Prawdą jest, że eleganckie, stare, porcelanowe filiżanki, talerze czy sosjerki wyglądają nad wyraz uroczo, jednak zwykle służą nam jako dekoracja. Jednak nie musimy ograniczać się do porcelany wyłącznie jako elementu ozdobnego. Można je wykorzystywać również na co dzień, stosując się jednak do kilku istotnych zasad.

Nowoczesne naczynia z porcelany

Współczesne naczynia porcelanowe w znacznej większości nie tylko elegancko wyglądają, ale również nadają się do codziennego użytku. Wykazują wysoką odporność na działanie różnorodnych czynników chemicznych, termicznych, a także mechanicznych. Wszystko to za sprawą nowoczesnych metod technologicznym wykorzystywanym podczas produkcji. Dzięki temu z powodzeniem odpowiadają potrzebom współczesnych użytkowników, którzy podczas przygotowywania codziennych posiłków wykorzystują kuchenki mikrofalowe, do mycia naczyń zmywarki, a do przechowywania żywności lodówki i zamrażarki. Dawniej porcelana, chociaż cechowała się wyjątkowym pięknem, nie była tak odporna na tak zmienne warunki termiczne. Obecnie naczynia porcelanowe wykazują takie cechy.

Porcelana w zmywarce i mikrofalówce

To prawda, że obecnie bez większego problemu możemy kupić naczynia porcelanowe, które nadają się do stosowania w zmywarkach czy mikrofalówkach. Trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż nie każdy kupiony obecnie porcelanowy talerz czy filiżanka nadaje się do tego. Już na etapie zakupów powinniśmy upewnić się, czy mamy do czynienia z porcelaną do zmywarki lub mikrofali. Co więcej, przed pierwszym zastosowaniem warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. W ten sposób poznamy wszystkie niezbędne informacje na temat zakupionych naczyń i unikniemy niepotrzebnych zniszczeń.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszej jakości nowoczesna porcelana źle znosi zbytnie skrajne wahania temperatur. Nie zaleca się więc, aby bezpośrednio przenosić je z zimnego do ciepłego, np. z piekarnika do lodówki i odwrotnie.