Blog

Must-have w każdej kuchni: pucharki do deserów

pucharki do deserów

Gdy kompletujemy swoją pierwszą, własną zastawę kuchenną, najpierw skupiamy się na komplecie talerzy dużych i małych, miskach i talerzach głębokich, oraz kubkach i filiżankach. Dopiero z czasem, gdy przyjmujemy gości, okazuje się, że absolutnym kuchennym must-have są też pucharki, w których wygodnie podaje się różnego rodzaju desery. Kiedy najczęściej przydają się pucharki?

Sezon na lody

Pucharki do deserów bardzo często nazywane są pucharkami do lodów. I nic w tym dziwnego – to w końcu właśnie ten chłodny deser podawany jest w nich najczęściej. Pucharek pozwala na nałożenie porcji lodów, które można dodatkowo przełożyć owocami, galaretką, polać polewą, czy ozdobić wafelkami i posypką. Pucharek można wygodnie złapać za jego podstawę. Dzięki temu jedzącej lody osobie nie jest zimno w dłonie i odwrotnie: lody nie są ogrzewane ciepłem dłoni, w związku z czym deser nie roztapia się zbyt szybko. Ładne, przezroczyste pucharki są jednak nie tylko praktycznym naczyniem, ale sprawiają również, że deser jest pięknie wyeksponowany. A jak wszyscy wiemy – jemy przede wszystkim oczami! Kolorowy deser na stole robi wrażenie na gościach jeszcze zanim zabiorą się oni za jego pałaszowanie.

Owoce i ciasta

Pucharki do deserów sprawdzają się też świetnie wtedy, gdy chcemy podać gościom owoce. Truskawki z bitą śmietaną czy kulki z arbuza i melona wyglądają o wiele apetyczniej w ozdobnym pucharze niż w zwykłej miseczce. W pucharkach do deserów, jak sama nazwa wskazuje, w ciekawy sposób podaje się też… desery. Mogą to być różnego rodzaju budynie, galaretki i inne słodkości. Najbardziej „pucharkowym” deserem jest prawdopodobnie słynne tiramisu, które w przezroczystym naczyniu prezentuje się apetycznie dzięki swoim poszczególnym warstwom. Włosi często podają tiramisu w wysokich i podłużnych pucharkach, z których wyjadają przysmak długą łyżeczką, używaną nie raz do mieszania kawy latte. Chociaż zakup pucharków nie wydaje się najważniejszy podczas urządzania nowej kuchni, z pewnością prędzej czy później staną się w niej niezastąpione.