Blog

Latte Macchiato. W czym ją podawać?

Latte Macchiato

Latte Macchiato stało się chyba najpopularniejszą „białą” podawaną w kawiarniach i restauracjach. Nowoczesne ekspresy do kawy pozwalają na szybkie przygotowanie tego napoju w domu. Wiele osób zastanawia się, w czym powinno się podawać popularną „latte” i dlaczego zazwyczaj jest to wysoka, charakterystyczna szklanka. W tym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Latte Macchiato czy Cafe Latte?

Latte Macchiato to najprościej mówiąc –  trójwarstwowe espresso. Po wlaniu do szklanki ciepłej kawy dodaje się do niej gorące mleko, wlewając je po ściance szklanki. Dzięki temu kawa staje się środkową warstwą. Na górze Latte Macchiato przystrojone jest pianką, która tworzy trzecią warstwę. Czasami do Latte Macchiato dodaje się jeszcze syropy smakowe. Latte Macchiato podaje się w wysokich szklankach. Ta kawa często mylona jest z Cafe Latte, czyli espresso podawanym z gorącym mlekiem. Ten napój podaje się w charakterystycznych filiżankach rozszerzanych ku górze, a we Francji nawet w niewielkich miseczkach. To ułatwia maczanie w mleku popularnych na śniadanie w tym kraju  croissantów.

Szklanki do latte

Wróćmy jednak to bohaterki tego wpisu – Latte Macchiato. Dlaczego w zasadzie podaje się ją w wysokich szklankach? Po pierwsze, z powodu ilości mleka. Kawa po prostu potrzebuje naczynia o dużej objętości. Do latte najlepiej znaleźć produkt o pojemności 200-300 ml. Po drugie dlatego, że Latte Macchiato nie tylko dobrze smakuje, ale również świetnie wygląda. Wysoka szklanka wspaniale prezentuje trzy warstwy kawy, robiąc z napoju małe arcydzieło. Szklanki do latte, zwłaszcza te bez uchwytów, często wykonane są z podwójnego szkła. Pełni ono nie tylko funkcje estetyczne, ale także na dłużej utrzymuje temperaturę napoju. Podwójne szkło umożliwia też wygodne chwycenie szklanki, bez ryzyka oparzenia się. Podobne funkcje pełni grube, podwójne dno. Szklanki do latte wymagają skompletowania specjalnych, długich łyżeczek, którymi komfortowo można zamieszać napój. Niektórzy producenci sprzedają je w zestawach.