Blog

Jak skutecznie wyczyścić naczynie żaroodporne?

garnek

Naczynia żaroodporne są bardzo przydatne w kuchni, dlatego powszechnie wykorzystujemy je podczas przygotowywania różnorodnych dań. Niestety każde kolejne ich użycie może pozostawić po sobie plamy, które są bardzo trudne do usunięcia. Najbardziej problematyczne okazują się przypalenia, które niekiedy pozostawiają trwałe, brązowe ślady na naszych naczyniach żaroodpornych. Bywają one tak utrwalone na powierzchni, że nawet usilne szorowanie nie przynosi rezultatów. Czy jedynym rozwiązaniem jest używanie zaplamionego naczynia, czy też może lepiej od razu kupić nowe? W tym artykule podpowiemy, jak doprowadzić naczynie żaroodporne do perfekcyjnej czystości z zastosowaniem prostych, domowych metod.

Domowe sposoby na czyszczenie naczyń żaroodpornych

Bardzo ważne jest, aby po każdorazowym użyciu naczynia żaroodpornego dokładnie umyć w ciepłej wodzie i zastosowaniem zwykłego płynu do naczyń. Przede wszystkim należy skutecznie pozbyć się tłustych plam. Przy mocniejszych zabrudzeniach warto zalać je gorącą wodą (a najlepiej wrzątkiem), po czym odstawić na kilka godzin do odmoczenia. Po tym czasie należy wyszorować naczynie przy użyciu szorstkiej gąbki i płynu do mycia naczyń.

Nie zawsze jednak te proste metody okazują się wystarczające, szczególnie w przypadku obrzeży naczynia czy innych zakamarków. Wówczas warto sięgnąć po inne sposoby, czyli kuracji octem i sodą oczyszczoną, która sprawdzi się doskonale również w przypadku starych osadów. W pierwszej kolejności musimy przygotować miksturę, która składa się z sody oczyszczonej i octu w proporcji 1:1, czyli 2 łyżki sody i 2 łyżki octu. Składniki mieszamy ze sobą, a powstałą pastą szorujemy naczynie aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów. Ocet spirytusowy wykazuje działanie żrące, dlatego też doskonale radzi sobie z różnego rodzaju tłustymi zabrudzeniami. Jego działanie dodatkowo potęguje soda oczyszczona. Trzeba jednak liczyć się z niezbyt przyjemnym zapachem podczas czyszczenia. Niemniej w ten sposób jesteśmy w stanie uporać się z większości trwałych zabrudzeń na naczyniach żaroodpornych.