Blog

Jak podawać słynne Martini?

Martini

Martini to włoski wermut, czyli wino aromatyzowane przyprawami korzennymi i ziołami. Jest ono dostępne w wielu wariantach: białym, czerwonym i różowym, extra dry, gold oraz innych, mniej znanych, np. fiero. Martini nie jest bardzo mocnym trunkiem. Zawartość alkoholu wynosi w nim od 12% do 20%. Można je pić bez dodatków, jednak na świecie zasłynęło jako dodatek do drinków. Martini można mieszać także z sokiem z cytrusów, jabłek czy tonikiem.

Dry Martini

Martini Dry to prawdopodobnie najsłynniejszy drink Martini. To połączenie Martini Extra Dry i ginu, często z garścią lodu. Podaje się je w kieliszkach do martini, często z oliwką lub cebulkami marynowanymi na wykałaczce. Drink zawsze powinien być podawany schłodzony, w temperaturze od 10 do 15 oC. Zamiast ginu niektórzy preferują w drinku whisky. Często podaje się go przed posiłkiem, gdyż pobudza apetyt, a jednocześnie gasi pragnienie. To drink wytworny i elegancki – idealny na oficjalne imprezy, romantyczne randki, czy celebrowanie sukcesów w gronie przyjaciół. Do Martini zazwyczaj podaje się drobne przekąski, takie jak krakersy, orzechy, oliwki, a czasami sery. Fani serii przygód Jamesa Bonda wiedzą, że główny bohater pił wódkę Martini. Do jego drinka bowiem poza Marini, ginem i lodem trafiała jeszcze porcja wódki. W „Casino Royale” w przepisie pojawia się dodatkowo pół porcji likier lillet. W drinku Bonda oliwki często zastępowane były skórką z cytryny.

Kieliszki do Martini

Martini podaje się w dedykowanych dla tego drinka kieliszkach, w innym przypadku można popełnić duże faux-pas. Kieliszki do Martini mają niską, szeroką czaszę i średniej długości nóżkę. Martini sączy się małymi łykami, delektując smakiem. Dzięki trzymaniu kieliszka za nóżkę nie ogrzewamy czaszy (i napoju) dłońmi, pozwalając mu zachować odpowiednią temperaturę. Szeroka czasza kieliszka ułatwia dekorowanie go owocami czy oliwkami. Jeśli nie mamy kieliszków do Martini, drinka najlepiej jest podać w szklankach do whisky – z grubego szkła (również ze względu na temperaturę).