Blog

Hipnotyzujące piękno szkła kryształowego

szkło kryształowe

Szkło kryształowe to bezbarwna i przezroczysta odmiana szkła. Wytwarza się z niego dekoracje szklane. Prezentuje się pięknie na każdym stole, gdyż charakteryzuje się specyficznym blaskiem, który jest możliwy do uzyskania, dzięki sporemu współczynnikowi załamania światła. Na głębokich szlifach ozdobnych powstają cudowne efekty świetlne, nadające produktom ze szkła kryształowego unikatowego charakteru i niebywałego wdzięku. To dlatego powszechnie kojarzymy wyroby z tego rodzaju szkła z elegancją i luksusem.


Czym jest szkło kryształowe?


To odmiana szkła, która ma w swoim składzie ołów pod postacią tlenków. Szkło kryształowe ma w swoim składzie ponad 18% tlenku ołowiu, a jego zawartość może nawet sięgać 80%. Przez obecność ołowiu jest miękkie i nieco mniej odporne na działanie kwasów, dlatego właśnie idealnie nadaje się do rzeźbienia i trawienia. Szkło kryształowe łatwiej się formuje i topi. Jest doskonale przejrzyste i nadaje się idealnie do szlifowania oraz rytowania. W kryształowych naczyniach najbardziej przyciąga uwagę niezwykła gra promieni świetlnych w nich zamkniętych. Ich piękno jest wręcz hipnotyzujące.


Najbardziej przejrzyste szkło krystaliczne świata


Taki tytuł zyskało szkło pochodzące z przedsiębiorstwa rodzinnego z Tyrolu założonego w 1895 roku, czyli sławnego na całym świecie – Swarovskiego. To on zbudował pierwszą napędzaną elektrycznie szlifierkę do kamieni szlachetnych i powołał do życia najbardziej precyzyjnie szlifowane ozdoby wykonane ze szkła kryształowego. Oprócz ozdób firma ta produkuje także narzędzia szlifierskie oraz niezwykle precyzyjne urządzenia optyczne do patrzenia na odległość.


Rodzaje szlifów


Szkło kryształowe jest poddawane procesom szlifowania po to, aby nadać mu nowe zaskakujące często formy. Są to np. geometryczne kształty czy równe i gładkie powierzchnie. Najlepsi mistrzowie sztuki grawerskiej potrafią przenieść na szkło prawie każdy szczegół. Tradycyjne szlify (np. brylantowe, młynki, gwiazdy, szlify wiedeńskie) odchodzą współcześnie do lamusa. Dzisiaj najmodniejsze w sztuce zdobienia szkła kryształowego są proste formy. Często stosuje się w nich efekt przenikania.