Blog

Dlaczego warto wybrać garnki ze stali nierdzewnej?

garnek stal nierdzewna

Garnki kuchenne należy wybierać pod kątem takich cech użytkowych jak trwałość, odporność na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, wytrzymałość oraz bezpieczeństwo dla zdrowia. Oczywiście nie mniejszą rolę odgrywa estetyka. Duży wpływ na wszystkie te cechy ma materiał, z jakiego wykonane są naczynia. W tym artykule skupimy się na garnkach ze stali nierdzewnej. Podpowiemy, dlaczego i kiedy warto je wybrać oraz jakimi zaletami się wyróżniają.

Główne zalety garnków ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna to uniwersalny materiał. Stalowe naczynia będą dobrze prezentować się w każdej kuchni, zarówno tej urządzonej w stylu nowoczesnym, jak i zaaranżowanej w sposób klasyczny. Oferta jest urozmaicona, więc każdy bez większego problemu dobierze odpowiednie rozmiary, kształty oraz zdobienia zastosowane na stalowych garnkach. Pod względem estetyki możliwości jest wiele. Warto jednak nieco więcej uwagi poświęcić kwestii cech użytkowych.

Uniwersalność garnków ze stali nierdzewnej sprawia, że można w nich przygotować praktycznie każdą potrawę. Są one twarde, solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zachowują idealnie równy kształt dna i ścianek, nie odkształcają się nawet pod wpływem bardzo wysokich temperatur czy intensywnego użytkowania.

Naczynia ze stali nierdzewnej mogą być stosowane na kuchenkach indukcyjnych. Można je również regularnie myć w zmywarkach. Co więcej, twardość materiału sprawia, że w przypadku mocniejszych zabrudzeń osiadających na powierzchni, można je czyścić również szczotkami czy szorstkimi ściereczkami. Nie wymagają żadnych szczególnych zasad konserwacji.

Dla kogo garnki ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej są trwałe i w pełni bezpieczne dla zdrowia, dlatego też większość osób będzie zadowolona z ich posiadania. Jest jednak pewien wyjątek. Nie są one polecane dla osób, które wykazują reakcje alergiczne na chrom lub nikiel, które stanowią składnik stali nierdzewnej. Jeśli jednak nie masz alergii na te pierwiastki, zdecydowanie powinieneś wybrać garnki ze stali nierdzewnej.