Blog

Ceramiczne czy szklane? Podpowiadamy, jak wybrać funkcjonalne naczynia żaroodporne.

cernamiczne żaropodobne

Ceramiczne czy szklane? Podpowiadamy, jak wybrać funkcjonalne naczynia żaroodporne.

Naczynie żaroodporne to absolutny must-have każdej, funkcjonalnie wyposażonej kuchni. Dzięki niemu, możliwe jest m.in. przyrządzanie zdrowych i apetycznych potraw. Obecnie, największą popularnością cieszą się naczynia żaroodporne wykonane ze szkła lub ceramiki. Które rozwiązanie warto wybrać do własnego domu? Na co zwracać uwagę podczas jego poszukiwań? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej i wnikliwej lektury. 

Ceramiczne naczynia żaroodporne

Pomimo, że w polskich domach nadal królują naczynia szklane, to jednak coraz większa liczba osób decyduje się zastąpić je takimi, które wykonane zostały z ceramiki. Nie ma się zresztą co dziwić, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę ich nowoczesny design i wyjątkowo bogate wzornictwo. Warto jednak, już na etapie poszukiwań zwrócić uwagę na to, z jakiego rodzaju porcelany wykonane zostało naczynie. Niestety zdarza się, że tańsze modele pękają pod wpływem wysokiej temperatury – a przecież nie o to chodzi w naczyniu żaroodpornym! Wysokiej jakości porcelana, bez większego problemu, wytrzyma działanie skrajnych temperatur. Niestety, tak jak wszystko, tak i ceramiczne naczynia żaroodporne mają pewne wady. Do największych zaliczyć należy to, że nie są przeźroczyste, a co za tym idzie – nie da się sprawdzać „na oko” stopnia wypieczenia przygotowywanego posiłku.

Szklane naczynia żaroodporne

Zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj naczynia żaroodpornego. Próżno szukać człowieka, który nie wiedziałby jak ono wygląda. Do największych jego zalet zaliczyć należy materiał, z którego zostało wykonane. Warto bowiem, zaznaczyć, że szkło to materiał, który z uwagi na to, że jest chemicznie obojętny i bezwonny, doskonale sprawdza się w kontakcie z żywnością. Dodatkowo szkło, w kontakcie z wysoka temperaturą, nie wydziela żadnych toksycznych substancji.